انواع شیشه

شیشه

از نظر فیزیکی می توان شیشه را مایعی صلب ، فوق العاده سرد و بدون نقطه ذوب مشخص تعریف کرد که گرانروی زیاد ، مانع تبلور آن می شود.

می توان شیشه را از نظر شیمیایی ، یکی شدن اکسیدهای غیر فرار معدنی حاصل از تجزیه و گداختگی ترکیبات قلیایی و قلیایی خاکی ، ماسه و سایر اجزای شیشه دانست که منتهی به ایجاد محصولی با ساختار کتره ای اتم می شود.

تازیخچه شیشه

مانند بسیاری از موارد دیگر ، در مورد اختراع شیشه نیز تردیدبسیاری وجود دارد. یکی از قدیمی ترین استفاده های موجود در این ماده ، از ” پلینی ” نقل شده که در طی آن ، گفته می شود که بازرگانان فنیقی ، ضمن پختن غذا در ظرفی که برحسب اتفاق روی توده ای از لزونا در ساحل دریا قرار گرفته بود، به وجود این ماده پی بردند. یکی شدن ماسه و قلیا نظر آنان را به خود جلب کرد و سبب انجام تلاشهای بعدی در تقلید این عمل شد.

مصری ها در هزاره ششم پیش از میلاد ، جواهرات بدلی شیشه ای می ساختند.در سال 290 میلادی شیشه پنجره ساخته شد. در طی قرون وسطی ، ونیز به مرکز انحصاری صنعت شیشه بدل شده بود.در سال 1688 شیشه جام در فرانسه به شکل فراورده ی نو عرضه گردید. در سال 1608 میلادی ، در ایالت متحده  در ” جیمزتاوان ” در ویرجینیا ، صنعت شیشه پایه گذاری شد. در سال 1914 فرایند فورکالت در بلژیک برای کشش مداوم شیشه به وجود آمد.

مصارف و جنبه های اقتصادی

مصارف  و کاربردهای شیشه بسیار متعدد است. در مجموع شیشه سازی در ایالات متحده ، سالانه یک صنعت 7 میلیارد دلاری را تشکیل می دهد و در آن میان، شیشه خودرو، سالانه نیمی از مقدار تولید شیشه تخت را به خود اختصاص می دهد.در معماری ، گرایش بیشتری به استفاده از شیشه در ساختمانهای تجاری و به ویژه مصرف شیشه های رنگی پدید آمده است.

تقسیم بندی شیشه های تجاری

سیلیس گداخته

سیلیس گداخته یا سیلیس شیشه ای به روش تفکافت تتراکلرید سیلیسیم در دمای بالا یا به وسیله گدازش کوارتز یا ماسه خالص ساخته می شود و گاه آن را به اشتباه ، شیشه کوارتزی می خوانند. این ماده ، انبساط کم و نقطه نرمی بالایی دارد که به مقاومت گرمایی زیاد آن کمک می کند و امکان استفاده از آن را در گستره دمایی بالاتر از دیگر شیشه ها فراهم می آورد. این شیشه ، اشعه ماوراء بنفش را به خوبی از خود عبور می دهد.

سیلیکاتهای قلیایی

سیلیکاتهای قلیایی تنها شیشه های دوجزئی هستند که از اهمیت تجاری برخوردارند. ماسه و کربنات سدیم را به سادگی با هم ذوب را سیلیکاتهای سدیم می خوانند. سیلیکات محلول Na2o.4Sio2 تا Na2o.Sio2 میکنند و محصولات بدست آمده با گستره ترکیب کربنات سدیم که به نام شیشه آبی ( انحلال پذیر در آب ) نیز خوانده می شود ، به طور گسترده ای در ساخت جعبه هایی با کاغذ موجدار و به عنوان چسب کاغذ به کار می رود.

مصرف دیگر آن در ایجاد حالت ضد آتش است. انواع قلیایی تر آن به عنوان شوینده های لباسشویی و مواد کمکی صابونها به کار می رود.

شیشه آهک سوددار

این نوع شیشه 95% کل شیشه تولید شده را تشکیل می دهد و از آن برای ساخت تمام انواع بطری ها، شیشه تخت ، پنجره خودروها . سایر پنجره ها ، لیوان و ظروف غذاخوری استفاده می شود.

در تولید شیشه بطری ، بخش عمده پیشرفت از نوع مکانیکی است. در هر حال ، تجارت نوشابه ها ، سبب ایجاد گرایشی در بین شیشه سازان برای تولید ظروف شیه ای با آلومین و آهک زیاد و قلیانیت کم شده است. این نوع شیشه با دشواری بیشتری ذوب می شود ، اما در برابر مواد شیمیایی مقاومتر است.

رنگ شیشه بطری ها به دلیل انتخاب بهتر و تخلیص مواد خام و استفاده از سلنیم به عنوان رنگ زدا بسیار بهتر از قبل است.

شیشه سربی

با جانشین شدن اکسید سرب به جای اکسید کلسیم در شیشه مذاب ، شیشه سربی به دست می آید. این شیشه ها به دلیل برخورداری از 

ضریب شکست بالا و پراکندگی نور زیاد ، در کارهای نوری اهمیت بسزایی برخوردارند. تا کنونو میزان سرب موجود در شیشه را به 92% نیز رسانده اند.

درخشندگی یک بلور تراش شده خوب به دلیل مقدار زیاد سرب در ترکیب آن است.مقدار زیادی از این شیشه برای ساخت حباب لامپهای برق ، لامپهای نئونی و رادیوترونها به دلیل مقاومت الکتریکی بالای آ نها مورد استفاده قرار می گیرد. این شیشه برای ایجاد حفاظ در برابر پرتوهای اتمی مفید است.

شیشه بور و سیلیکاتی

این نوع شیشه دارای ضریب انبساط کم ، مقاومت فوقالعاده زیاد در برابر ضربه ، پایداری عالی در برابر مواد شیمیایی و مقاومت الکتریکی بالاست.

ظروف آزمایشگاهی ساخته شده از این شیشه ، تحت نام تجاری پیرکس فروخته می شوند. با این حال در سالهای اخیر نام پیرکس برای اجناس شیشه ای بسیاری که ترکیب شیمیایی دیگری دارند ( مانند شیشه آلومین – سیلیکات در ظروف شیشه ای مناسب برای پخت و پز ) نیز به کار می رود. مصارف دیگر شیشه های بورسیلیکاتی علاوه بر ظروف آزمایشگاهی عبارت است از واشرها و عایقهای فشار قوی ، خطوط لوله و عدسی تلسکوپها 

شیشه های ویژه

شیشه های رنگی و پوشش دار ، کدر ، شفاف ، ایمنی ، شیشه اپتیکی ، شیشه فوتوکرومیکی و سرامیکهای شیشه ای ، همه شیشه های ویژه هستند. ترکیب تمامی این شیشه ها برطیق مشخصات محصول نهایی مورد نظر تغییر می کند.

الیاف شیشه ای 

الیاف شیشه ای از ترکیبات ویژه ای که در برابر شرایط جوی مقاوم هستند ، ساخته می شوند. سطح بسیار زیاد این الیاف سبب می شود تا آنها نسبت به همه رطوبت موجود در هوا آسیب پذیر باشند. مقدار سیلیس ( حدود 55% ) و قلیایی موجود در شیشه پایین است.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eight − 8 =

To top