شیشه سازی

آشنایی با صنعت شیشه سازی

شیشه‌های معمولی که در زندگی روزمره بکار می‌روند، عمدتا شامل سیـلیس ، کربنات کلسیم (یا آهک) و کربنات سدیم و زغال کک است ( گاهی از فلدسپار و دولومیت نیز استفاده می‌شود). معمولا این مواد را به صورت پودر یا دانه‌هایی به قطر ۰٫۲ تا ۲ سانتی‌متر ، مصرف می‌کنند. البته برای تهیه شیشه‌های مرغوب و کریستال ، از سیلیس تقریبا خالص (کوارتز) استفاده می‌شود. در شیشه‌های معمولی حدود ½ درصد آلومین و ۰٫۰۸ درصد اکسید آهن III نیز وجود دارد.

تاریخچه صنعت شیشه‌سازی

صنعت شیشه‌سازی ، در ایران سابقه بسیار طولانی دارد که به حدود پیش از ۲۰۰۰ قبل از میلاد می‌رسد. کشف یک ظرف شیشه‌ای زرد رنگ صدفی با زینتی شبیه به خطوط شکسته موج‌دار که در یکی از قبرستانهای لرستان پیدا شده ، یک گردن‌بند شیشه‌ای حاوی دانه‌های آبی رنگ متعلق به ۲۲۵۰ سال پیش از میلاد ، در ناحیه شمال غربی ایران و قطعات شیشه‌ای مایل به سبز که در کاوشهای باستان شناسی لرستان ، شوش و حسنلو بدست آمده است، نشان دهنده سابقه تاریخی صنعت شیشه‌سازی در ایران است. 

سیر تحولی و رشد صنعت شیشه‌سازی

کشف بطریهای گردن دراز که دهانه آن با نقره مسدود شده بود در قرن ۱۲ میلادی ، قالبهای ساخت وسایل شیشه‌ای در نیشابور ، نشان دهنده شتاب بیشتر صنعت شیشه‌گری در اوایل رواج اسلام در ایران است که به‌تدریج با رونق صنعت شیشه‌سازی در ایتالیا ، راه زوال را در پیش گرفت که تا قرن هفدهم میلادی ادامه یافت. از آن پس ، رونق و بازسازی این صنعت دوباره شروع شد و به مدد مهارت ایرانیان در رنگ آمیزی شیشه ، شتاب چشمگیری پیدا کرد. از آن جمله ، می‌توان ساختن انواع محصولات مختلف شیشه‌ای از ابریق گرفته تا گلدان ، بطری و … در شیراز ، اصفهان و قم در قرنهای دوازدهم و هجدهم میلادی را برشمرد. اما از آن زمان به بعد ، بی‌لیاقتی و غفلت دولمتردان وقت باعث شد صنعت شیشه‌سازی در ایران افت کند. 

مراحل مختلف تهیه شیشه

– تهیه مواد اولیه و تبدیل آنها به پودر با دانه‌بندی بین ۰٫۱ تا ۲ میلی‌متر
– توزین هر یک از مواد اولیه به نسبتهای مورد نظر و مخلوط کردن آنها همراه با ۴ تا ۵ درصد آب و انتقال مخلوط به کوره
– ذوب کردن مخلوط در کوره و تهیه خمیر شیشه
– بی‌رنگ کردن خمیر شیشه و خارج کردن گازها
– تبدیل به فرآورده‌های مورد نیاز بازار و صنایع
– نپختن شیشه ( قرار دادن شیشه داغ در کوره‌هایی که دمای کمی دارد، برای کاهش شکنندگی شیشه)
– فرآورده‌های مختلف شیشه‌ای

شیشه دوجداره ، شستشوی شیشه، دستگاه شیشه دوجداره

در حال حاضر ، صنایع شیشه‌سازی عمدتا در پنج شاخه اصلی مصرف در ایران فعالیت دارند:
– ساختمان سازی
– صنایع غذایی
– تهیه لوازم خانگی
– صنایع خودرو سازی
– صنایع دارو سازی و آزمایشگاه

انواع فرآورده های شیشه

  • شیشه جام
  • انواع بطری
  • شیشه های ایمنی
  • الیاف شیشه ای
  • شیشه ضد گلوله
  • شیشه های نشکن
  • شیشه های بلور

شیشه دوجداره و تکنولوژی

امروزه بخش مهمی از بازار و صنعت ساختمان سازی را شیشه دوجداره در بر گرفته است.

در گذشته در کارگاههای تولید شیشه دوجداره از روشهای سنتی و قدیمی برای تمیز کردن شیشه استفاده می کردند که ایراداتی داشت و به زمان و نیروی کار بیشتری احتیاج بود.

اکنون با پیشرفت تکنولوژی ، ماشین آلات به کمک نیروی انسانی آمدند که هم از نظر زمان و هم از نظر دقت و کیفیت کار حائز اهمیت هستند.

کارن ماشین با داشتن چندین سال سابقه در زمینه ی طراحی و تولید ماشین الات شیشه دوجداره و ماشین الات مونتاژ در و پنجره ی upvc ، جزو صنعتگران به نام کشور می باشد.

برای اطلاع از قیمت و مشاوره ی رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

19 − 17 =

To top