شیشه های ساختمانی

کاربرد شیشه

 امروزه شیشه در همه جا و به شکلهای مختلف در جامعه استفاده می شود. در ساخت لوام تزیینی مثل تابلو ، در ساختن ظروف آزمایشگاه یا ظروف آشپزخانه و در ساختمان سازی ( در و پنجره ) ، که بیشترین موارد مصرف شیشه را دارد ( به شکلهای مختلف مثل شیشه های رنگی ، شفاف ، ایمنی ، سکوریت ، نشکن ، دوجداره )، اتومبیل ، هواپیما استفاده می شود.

برخی از انواع شیشه های ساختمانی

شیشه رنگی :

یا با اضافه و کم کردن بعضی از مواد شیمیایی در ساختمان اولیه شیشه بدست می آید . و یا با اضافه کردن شیشه ی مذاب رنگی به شیشه ی سفید تا هر دو طرف آن رنگی شود. از این شیشه ها در ویترین مغازه ها و نمایشگاهها ، و ساختمانها استفاده می شود.

شیشه نشکن : 

شیشه ی نشکن از 2 تا 3 لایه شیشه که تحت فشار و حرارت وبا استفاده از نایلون شفاف به هم چسبیده ، ساخته می شود.این شیشه ها بر خلاف شیشه های معمولی که بعد  از شکستن پخش می شوند، نمی باشند. زیرا نایلون بین آنها  مانع از پخش شدن تکه های شیشه به اطراف می شود. این شیشه ها معمولا در شیشه ی خودروها و ویترین مغازه ها استفاده می شود.

شیشه سکوریت :

شیشه سکوریت در اثر حرارت دادن و سرد شدن ناگهانی ایجاد می شود. این عمل باعث افزایش مقاومت شیشه در برابر ضربه و شوکهای حرارتی می شود. در صورت شکستن این شیشه ها به صورت ذرات ریز درمی آیند که آسیب وارد نمی کنند . این شیشه ها معمولا برای درهای اتومبیل ها ، ویترین فروشگاهها و درهای شیضشه ای استفاده می شود.

شیشه پیرکس :

این شیشه ها در برابر حرارت مقاومت زیادی دارند. معمولا از آنها در آزمایشگاهها و ظروف آشپزخانه و یا شیشه بخاری و اجاق گازها استفاده می شود.

شیشه ضد گلوله :

این شیشه از چند لایه شیشه سکوریت و نشکن ساخته می شوند و همانطور که از نامش پیداست در برابر گلوله مقاوم است. ضخامت این شیشه ها متفاوت است و هر چه ضخیم تر باشند، مقاومت آن بیشتر است.این شیشه توسط یک شیمیدان فرانسوی و به طور اتفاقی کشف شد.

مهمترین مصارف این شیشه ها در بانکها، صرافی ها و طلافروشی هاست.

شیشه فلوت ( تخت ):

این شیشه اولیه ترین حالت شیشه است که در ضخامت های مختلف وجود دارد. این شیشه بدون موج و خمیدگی است به همین دلیل در ساختمان ها کاربرد فراوانی دارند.

شیشه رفلکس ( آینه ای ):

شیشه ی رفلکس از شیشه ی فلوت بدست می آید. با ماده ای که روی آن قرار می گیرد خاصیت انعکاسی به خود می گیرد. شیشه ی رفلکس معمولا در نمای خارجی ساختمانها استفاده می شود.

این شیشه با بازتاب نور خارجی سبب کاهش ورود نور به ساختمان می شود و حالت آینه ای به خود می گیرد . این امر در شب برعکس اتفاق می افتد.

شیشه دوجداره :

شیشه ی دوجداره از دولایه شیشه ی ، ساده-رنگی- رفلکس- سکوریت-و یا شیشه های کم تابش ، که به موازات هم هستند تشکیل می شوند. لبه های آن توسط اسپیسر جداکننده از هم فاصله می گیرند و فضای بین آن ها را هوا یا معمولا با گاز آرگون پر می کنند.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 × 1 =

To top