در و پنجره سازان از مشکلات خود می گویند

به گزارش روز شنبه ایرنا، دهمین نمایشگاه بین المللی درب و پنجره از سوم بهمن ماه با حضور بیش از 285 شركت داخلی و خارجی از 6 كشور با هدف معرفی ظرفیت های بالقوه و بالفعل صنایع و خدمات صنعت در و پنجره، ایجاد زمینه های جذب سرمایه و سرمایه گذاری، آشنایی با نوآوری ها و پیشرفت های صنعت در و پنجره، ایجاد فضای رقابتی و ارتباط مستقیم میان تولیدكنندگان و مصرف كنندگان، اشتغالزایی و یافتن بازارهای جدید صادراتی و افزایش صادرات، در تهران برپا شد كه دیروز به كار خود پایان داد.
به گفته مسئولان، هرچند به دلیل تحریم ها در این دوره از نمایشگاه شركت های خارجی حضور كمرنگ تری نسبت دوره های پیشین داشتند اما همین محدودیت ها سبب شده تا تولیدكنندگان داخلی نیز با مشكلاتی مواجه باشند.
در حاشیه برپایی این نمایشگاه به سراغ دست اندركاران این صنعت رفتیم تا نقطه نظرات آنان را درباره شرایط حاكم بر تولید و بازار محصولات ایرانی در داخل و خارج كشور جویا شویم؛ در این رابطه رییس هیات مدیره یك شركت تولیدكننده درب و پنجره به ایرنا گفت: قیمت مواد اولیه پتروشیمی و مواد افزودنی داخلی، همچنین مواد اولیه خارجی بین 2 تا چهار برابر در ماه های گذشته افزایش داشته است.
«یوسف بیگی» افزود: 70 درصد مواد مورد نیز تولید داخلی و 30 درصد آن خارجی است، با این حال در ماه های گذشته توانی برای دپوی مواد اولیه نداشتیم.
این تولیدكننده با انتقاد از حمایت نشدن تولید و تولیدكننده در كشور، ادامه داد: بیمه تامین اجتماعی و مالیات بویژه مالیات بر ارزش افزوده در این شرایط ركود بازار، سایر مشكلات تولیدكنندگان را تشكیل می دهد.
«مالیات بر ارزش افزوده بیشتر فاكتور بازی است، به طوری كه برخی تولیدكنندگان آن را پرداخته و برخی دیگر با ترفندهایی از زیر بار آن شانه خالی می كنند.»
وی به افزایش 80 درصدی قیمت درب و پنجره تولید این شركت اشاره كرد و گفت: با این وجود در مقایسه با پارسال، فروش شركت 50 درصد كاهش یافته است.
این فعال اقتصادی از برنامه ریزی شركت برای صادرات به بازار سوریه خبر داد، اما یادآور شد: با بررسی بازار متوجه شدیم حریف تولیدكنندگان تركیه در این بازار بكر نمی شویم، زیرا آنها از انواع و اقسام حمایت های دولتی از تسهیلات ارزان قیمت گرفته تا مشوق های صادراتی برخوردارند.
وی ابراز امیدواری كرد وزارت امور خارجه كه در ماه های گذشته به تشكیل معاونت امور اقتصادی اقدام كرده است، در حمایت از صادرات و صادركنندگان گام های عملی بردارد.

 كاهش كیفیت تولید مواد اولیه

«نادر حبیبی» دیگر فعال اقتصادی كه به تولید پروفیل های پی. وی. سی برای پنجره های دوجداره اشتغال دارد، به ایرنا گفت: افزایش قیمت ارز در ماه های گذشته و سوء استفاده دلالان، تامین كنندگان مواد اولیه را به ورطه نابودی كشاند، به طوری كه افزایش قیمت 2 تا 10 برابری قیمت ها را شاهد بودیم و حتی این روزها با ثبات نسبی ارز در محدوده 11 هزار تومان، این افزایش قیمت ها ادامه دارد.
این تولیدكننده یادآور شد: درخصوص ماده اولیه پی.وی.سی هرچقدر قیمت آن افزایش یافت، تقاضا برای آن زیاد شد و در مقابل كیفیت تولید پالایشگاه ها كاهش یافت.
وی بیان داشت: از اردیبهشت ماه تاكنون قیمت انواع مواد اولیه 400 درصد رشد داشته، در حالی كه قیمت محصولات نهایی افزایش 250 درصدی را تجربه كرده است.
حبیبی گفت: فروش این شركت در ماه های آذر و دی امسال صفر بوده و در مجموع در 9 ماهه امسال در همسنجی با پارسال فروش 60 درصد كاهش داشته است.
وی خاطرنشان ساخت: این تحولات در مجموع به ضرر تولید و مصرف كننده بوده، زیرا وزن و كیفیت كار بسیاری محصولات موجود در بازار افت كرده و از استانداردهای لازم برخوردار نیستند.
این تولیدكننده همچنین بیمه، مالیات و افزایش هزینه های حمل و نقل را دیگر مشكلات تولید در شرایط كنونی توصیف كرد و گفت: برای واردات مواد مورد نیاز درخواست تسهیلات حدود 6 میلیارد تومانی از یكی از بانك های دولتی ارائه دادیم، اما در مدت 6 سال باید نزدیك به 38 میلیارد تومان بازپس دهیم.
وی از اقدام دولت در ممنوع كردن واردات كالاهای خارجی كه مشابه داخلی دارند به عنوان اقدامی مثبت یاد كرد و گفت: انتظار می رود این حمایت تداوم داشته باشد.

 قاچاق یراق آلات

حبیبی گفت: در بحث یراق آلات مورد نیاز تولید درب و پنجره، قاچاق بویژه از تركیه و مرزهای غربی بیداد می كند و نظارتی بر آن وجود ندارد.
وی افزود: در سال های گذشته محصولات شركت به عراق و افغانستان صادر می شد و حتی برای حضور در بازار اوكراین برنامه ریزی داشتیم، اما جذابیتی كه دولت تركیه برای صادركنندگان خود ایجاد كرده، در عمل صادركنندگان ایرانی را كنار زده است.
به گفته این تولیدكننده، در شرایط كنونی به دلیل مشخص نبودن دستورالعمل ها و اجرای آنها، حتی در خصوص صادرات هم نمی توان برنامه ریزی داشت.

 نوسانات قیمتی و سردرگمی تولیدكنندگان

«شیما طاطایی» مدیر اداری و مالی یك شركت تولیدكننده یو.پی.وی.سی نیز به ایرنا می گوید: نوسان های قیمتی مشتریان را سردرگم كرده است.
وی توضیح داد: 30 تا 40 درصد مواد اولیه مورد نیاز تولید از خارج وارد می شود، اما به دلیل تحریم ها مواد اولیه به صورت سهمیه ای توسط واردكنندگان تقسیم بندی می شود.
طاطایی گفت: به موقع نرسیدن مواد اولیه موجب نوسان های قیمتی شده و این نوسانات سردرگمی مشتریان در خرید كالا را به دنبال داشته است. همچنین كاهش تولید، از كار افتادن خطوط تولید و تعدیل نیرو از دیگر مشكلات تامین نشدن به موقع مواد اولیه است.
وی اظهار داشت: از آنجایی كه پیش از تحریم ها به دپوی مواد مورد نیاز اقدام كردیم، تاكنون توانستیم تولید شركت را در شرایط مطلوبی نگه داشته و با ثبات قیمت، مشتریان را حفظ كنیم.
این فعال تولیدی در عین حال گفت: مواد اولیه داخلی و خارجی تولید یو.پی.وی.سی 2 تا سه برابر شده و در این شرایط، تولید در شرایط سربه سر است؛ شرایطی كه سبب شده بسیاری تولیدكنندگان از كیفیت كار كم كنند.
به گزارش ایرنا، سالیانه 550 تن انواع محصولات درب، پنجره و پروفیل به ارزش 200 میلیون دلار صادر می‌شود؛ عراق، هند و برخی كشورهای مشترك المنافع، مقصد اصلی صادراتی این محصولات را تشكیل می ‌دهند.
منبع : ایرنا

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 × 4 =

To top